REKLAMA
Reklama


Fotograf ślubny


Reklama

Reklama

Reklama


Polecamy

37 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych [foto/wideo]


30 sierpnia w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, przedstawiciele SOLIDARNOŚCI, samorządów oraz zakładów pracy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ludziom Solidarności w Policach. Główne uroczystości, z udziałem władz państwowych odbyły się pod bramą stoczni w Szczecinie.

LINK DO MATERIAŁU WIDEO NA KANALE YOUTUBE

Na przełomie sierpnia i września władze PRL podpisały cztery porozumienia z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980.

Były to (kolejno):

  • porozumienie w Szczecinie – 30 sierpnia 1980, sygnowane przez Mariana Jurczyka (z ramienia rządu przez Kazimierza Barcikowskiego)
  • porozumienie w Gdańsku – 31 sierpnia 1980, sygnowane przez Lecha Wałęsę  (z ramienia rządu przez Mieczysława Jagielskiego)
  • porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju – 3 września 1980, sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza (z ramienia rządu przez Aleksandra Kopcia)
  • porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) – 11 września 1980, sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza (z ramienia rządu przez Franciszka Kaima)

W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.

W uroczystościach przed bramą stoczni udział wziął również m.in. Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który podkreślił znaczenie Szczecina w walce o Polskę.

– Odwaga szczecińskich stoczniowców zrodziła się na fundamencie międzyludzkiej solidarności i wywołała reakcję łańcuchową – mówił przed bramą stoczni Wicepremier Piotr Gliński. – Czego chcieli strajkujący? Przede wszystkim chcieli godności i to w dwóch wymiarach Pierwszy to wymiar ludzki, materialny – chcieli po prostu godnie żyć. Najistotniejszy był jednak ten drugi wymiar – oznaczający podmiotowość i wolność każdego człowieka. A tak naprawdę strajkujący stali się wolni już w momencie ogłoszenia tego postulatu. Bo ludziom wolnym można spętać czyny siłą i przymusem, ale nie można spętać im myśli serc. A strajkujący mieli już wtedy w myślach i sercach wolną Polskę.

Minister Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także w jego imieniu, wręczyła odznaczenia państwowe dla zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej.

Wśród odznaczonych były osoby związane z Policami.

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce  został odznaczony Krzysztof ZIELAZNY.

KRZYŻEM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej  zostali odznaczeni m.in: Mirosław GÓRECKI i Krzysztof ZIELIŃSKI.

Powered by Web Agency
 NAJNOWSZE FOTOGALERIE


VII Koncert Charytatywny

VII Koncert Charytatywny przeszedł do historii. W sobotę, 17 lutego, w Miejskim Ośrodku Kultury zbierane były pieniądze na ... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

Policki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

14 stycznia w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W 26 Finał włączyli się również mieszkańcy Polic i ... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

Jasienica już po raz dwudziesty czwarty zagrała z WOŚP

Już dwadzieścia cztery lata mieszkańcy Jasienicy grają wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Zaczęli od III Finał... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

Polsko-Niemieckie Boże Narodzenie w Policach

W sobotę, 16 grudnia, w hali sportowej Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach miało miejsce wyjątkowe wydarzeni... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

Muzyczna Wigilia na Starym Mieście

W sobotę 16 grudnia, po raz czwarty na Starym Mieście odbyła się Muzyczna Wigilia - przedświąteczne kolędowanie zorganizowa... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

39 Ćwierćmaraton Policki

Wojciech Piwowarczyk, z czasem 33:45 zwyciężył w 39. Biegu Ulicznym Ćwierćmaraton Policki.  Najszybsza wśród kobiet by... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

Więcej: Fotogalerie

reklama
Reklama


WARTO OBEJRZEĆ


KONTRA GOŚĆ


Więcej materiałów w dziale KONTRA GOŚĆ

NOWOŚCI NA FORUM

 1 Wirtualne Police i okolice - forum dyskusyjne

REKLAMA
Reklama